Title:

Z biegiem Odry

Creator:

Zawadka, Marek (1965– ) (wstęp, tekst, oprac., red. i fot.)

Contributor:

Świerad, Jacek (1965– ) (proj. graf., skład) ; Robak, Bogdan „Dron Expert” (fot.) ; Mazarek Industrial & Military Travel ; Proxart ; Zawadka, Mateusz (1992– ) (fot.) ; Folta, Tomasz (1980– ) (fot.)

Subject:

Odra ; gospodarka wodna ; przyroda ; katalogi

Description:

Katalog towarzyszący wystawie plenerowej „Z biegiem Odry”, ale nie tylko. Ta bogato ilustrowana publikacja to także opowieść o rzece. Zaczyna się od 0,0 km rzeki Odry – od ujścia do niej rzeki Olzy – by dotrzeć do 741 km, tam, gdzie kończy się jej bieg, czyli przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. Zawiera informacje o stoczniach i portach, stopniach wodnych i śluzach. Także o mostach, kanałach i niewielu już pływających po niej barkach. Znajdziemy w niej także kalendarium powodzi w dorzeczu Odry i mapki biegu Odry z dopływami. Są też kody QR, pod którymi kryją się inne materiały związane z tematyką odrzańską, w tym podcasty.

Mimo, że sporo miejsca w publikacji poświęcono transportowi rzecznemu/wodnemu, nie pominięto opisów walorów krajobrazowych oraz potencjału turystycznego rzeki. Nie zabrakło też osobistych refleksji autora na temat zagospodarowania Odry, zwłaszcza wyrażonego żalu za wielowymiarowe zaniedbania będące skutkiem działalności człowieka.

Ekspozycję „Z biegiem Odry” oraz katalog do niej przygotowało Stowarzyszenie „Lubin i okolice” we współpracy z Muzeum Historycznym. Projekt dofinansowano ze środków budżetu samorządu województwa dolnośląskiego.

Place of publishing:

Lubin

Publisher:

Stowarzyszenie „Lubin i okolice” ; Muzeum Historyczne w Lubinie

Date:

2023

Type:

katalog

Format:

pdf

ISBN:

978-83-944546-2-3 ; 978-83-66574-57-1

Language:

pol

Liczba stron:

73

Rights:

domena publiczna

Rights holder:

Stowarzyszenie „Lubin i okolice”

Digitisation:

Muzeum Historyczne w Lubinie

Location of original object:

Stowarzyszenie „Lubin i okolice”

×

Citation

Citation style: